מסלולי טיול בספרד

טיולי אופנים בברצלונה

bicycles

ההולנדים היו בין הראשונים שגילו את היתרון העצום של השימוש באופניים ככלי תחבורה, אולם כיום, ניתן למצוא בערים ארופאיות רבות, תשתית מרשימה ביותר, שמיועדת לרוכבי אופניים וברצלונה היא אחת מהן.

בברצלונה יש כ-200 ק”מ של נתיבי אופניים ויותר מ 20,000 חניית אופניים ציבורית. למרות שבברצלונה ישנם חלקים הרריים, שלא יהיו נוחים לרכיבה (שאינה רכיבת אימון כמובן..לאימונים, החלקים ההרריים של ברצלונה דווקא מצויינים!) , חלק גדול מהעיר שטוח לחלוטין וניתן לבקר באטרקציות רבות בנוחות, תוך רכיבה על אופניים.

האיזורים בהם נעים וכיף לסע עם אופניים הם האיזורים שנמצאים בין פארק סטיודלה, הר היהודים (לא כולל! ההר לא פשוט לטיפוס!) וכיכר קטלוניה. אפשר כמובן לסע הרבה מעבר לכך, אבל בשטח הזה, מאוד נעים לסע משום שזהו שטח מישורי ויש בו תשתית נפלאה לרוכבי אופנים (נתיבים מרמזורים על הכבישים ונתיבים בתוך שדרות של הולכי רגל). השטח הזה גם כולל חלק גדול מהאטרקציות, שאני חושבת שאסור לפספס בברצלונה כגון פארק סטיודלה וגן החיות, האקווריום והנמל, שוק בוקריה, ארמון גואל, שדרות לה רמבלה ועוד.

נהגי המכוניות של ברצלונה מתייחסים בכבוד רב לרוכבי האופניים, איתם באמת שאין שום בעיה. חוסר הסובלנות (המאוד תוקפני ולא נעים) מופנה דווקא מכיוון הולכי הרגל! בברצלונה דאגו לתשתית מצויינת לאופניים, אם הגעתם לאיזור שאין בו נתיב של אופניים, סביר להניח שאתם באיזור ההררי וזו כבר סיבה טובה לסוב על עקבותיכם…אך חשוב מכך, אם נתקלתם במצב כזה – סעו על הכביש ולא על המדרכה! כפי שציינתי, הולכי הרגל מאוד לא נעימים כלפי תיירים שנוסעים על מדרכות.

בברצלונה קיימים מקומות רבים שניתן לשכור בהם אופניים ורובם גובים מחירים שווים לכל נפש. האופניים מתוחזקות היטב ואם יש צורך בכסא לילד, מוטב להתקשר לפני ההגעה ולוודא שיש כסאות פנויים.
כל המקומות מציידים אתכם במנעולים (על פי רב שניים) ומבקשים להקפיד על נעילת האופניים במידה ואתם לא רוכבים עליהם (ולא רואים אותם כמובן..). תקשיבו לעצתם! מכת גניבות האופניים בברצלונה די קשה, חבל יהיה לקלקל טיול בגלל שנגנבו לכם האופניים.
להלן רשימה קצרה של מקומות מומלצים המשכירים אופניים:

 1. Mattia 46 Bikes – לא בכדי מטייה נמצא אצלי ראשון ברשימה. השירות שלהם מצויין והמחיר אבסורדי- 5 יורו ליום שלם! זהו המחיר הזול ביותר שניתן למצוא בברצלונה.
  ייתרון נוסף – החברה הזו מחזיקה שתי תחנות, האחת נמצא ממש בתחילת רחוב לה רמבלה, ליד תחנת המטרו Liceu קשה קצת לאתר אותה, כי היא ממוקמת בסמטה צדדית, אבל שווה להתאמץ, כי זו נקודה מצויינת להתחיל ממנה טיול אופניים.
  תחנה נוספת נמצאת על רחוב ראשי ששמו Gran Vía.
 2. Born Bike Barcelona – שירותיים ואדיבים, אבל הם כבר הרבה הרבה יותר יקרים, 6 יורו לשעתיים, 10 יורו לשלוש עד חמש שעות ו-15 יורו ליום שלם. הייתרון שלהם על פני מטייה הוא הטיולים המודרכים. יש להם כמה וכמה טיולים נחמדים מאוד, אחד מהם אפילו כולל טעימות של טאפסים והמחירים נעים בין 22 יורו ל-28 יורו.
 3. Barcelona Rent A Bike  – מקום נוסף אדיב ונחמד, המחירים דומים מאוד למחירים של Born Bike ויש להם שתי תחנות איסוף במקומות נוחים, ליד הנמל ובככר קטלוניה.
  הייתרון הבולט שלהם הוא שירות משלוחים נחמד המספק את האופניים לדלת המלון.

זה המקום להזהיר מבעיה מצחיקה מחד, אך מסוכנת מאוד מאידך, כשרוכבים עם ילדים מורכבים:
למרות העובדה שילדים קטנים כביכול לא מתאמצים כאשר הם מורכבים, משום מה, הם מאוד מתעייפים מחווית הרכיבה. המשמעות היא, שאחרי כשעתיים ואולי פחות (תלוי כמובן בעולל), הם פשוט נרדמים, בלי התראה מוקדמת. כשילד נרדם על כסא הרכבה, ראשו נשמט ואחריו כל הגוף ובבת אחת, גם הרוכב מאבד את שיווי המשקל ומכאן הדרך לתאונה קצרה מאוד! בכדי למנוע תאונות מיותרות אלו, הנה שני טיפים חשובים:

 1. הפסקות! אתם לא בטירונות ואף אחד לא רודף אחריכם. אם יש לכם רכיבה שאורכת יותר מחצי שעה, עצרו לרגע לנוח.
 2. אם אתם שני רוכבים (או יותר), בקשו מהרוכב שאיתכם לבדוק מה מצב המורכב  או לכל הפחות, תעיפו מבט לאחור כל כמה דקות. ילד לא נרדם בבת אחת וניתן לראות אם הוא מתחיל להיות מנומנם.

ניתן ליהנות מעשרות טיולי אופניים בברצלונה, הכל תלוי בתחומי העיניין ויכולת הרכיבה של חברי הטיול. ניתן להתרשם מטיול אפשרי, שיתאים כמעט לכל רוכב, אפילו לזה שלא רכב על אופניים הרבה מאוד זמן. אני ממליצה להתחיל את המסלול הזה בשעות הבוקר (לא יאוחר מהשעה 10:00) בכדי להספיק את כולו. אפשר כמובן לפצל את המסלול ליומיים. אני מעריכה את המסלול הזה בכעשר שעות סך הכל, קחו את זה בחשבון בתכנון הזמנים שלכם ושל המקומות אותם תרצו לבקר, רובם נסגרים בשלב מסויים של היום.

ככר קטלוניה
נתחיל את הטיול בככר קטלוניה. נתחיל לרדת על שדרות לה רמבלה הנפלאות. תזכרו שאתם בחופש ולא בתחרות, אם נקרה בדרככם אמן רחוב מעניין, או דוכן שמשך את תשומת לבכם, עצרו לידו רגע ותמשיכו אחר כך.

שוק בוקרייה
התחנה הראשונה שלכם היא שוק בוקרייה, השוק נמצא כ-750 מ’ מכיכר קטלוניה. בכדי להגיע אליו, עליכם לפנות משדרות לה רמבלה שמאלה אל רחוב Carrer Boqueria‏, המשיכו לדווש ישר עוד כ-110 מ’ ותגיעו לשוק.  אל תשכחו לקשור את האופניים כשאתם נכנסים לבקר בשוק!
בסיום הביקור בשוק, צאו חזרה לשדרות לה רמבלה.

ארמון גואל
המשיכו לדווש לאורך השדרה ולאחר כ-200 מ’ פנו ימינה לרחוב Carrer Nou de la Rambla‏ המשיכו ישר עוד כ-100 מ’ ותכנסו לארמון.

מוזיאון השעווה
היעד הבא שלנו הוא מוזיאון השעווה. הדעות לגבי ההכרח לבקר במוזיאון זה חלוקות ויש שיאמרו שאלא אם אתם משוגעים לדבר, ניתן לוותר עליו. אתן לכם להחליט בעניין הזה. תוכלו להעזר באתר של המוזיאון בכדי לקבל החלטה.
תהה החלטתכם אשר תהה, אני ממליצה בחם לא לוותר על בית הקפה של הפיות (Bosc De Le Fades), אפילו אם רק תכנסו בכדי לראות אותו ולא לשתות כלום. אל תוותרו. בית הקפה צמוד למוזיאון.

הפסל של קולומבוס
חזרו לשדרות לה רמבלה ורדו עד סופן אל הפסל של קולומבוס. שימו לב! ההשתלבות בתנועה בנקודה הזו אינה פשוטה. אם אתם עם ילדים, או אם לא רכבתם הרבה זמן, אל תאתגרו את עצמכם. רדו מהאופניים ותגיעו לפסל, כשאתם מובילים את האופניים לצידכם. צלמו את הפסל ותצלמו איתו מכל הכיוונים. פסל מרשים לכל הדעות.

האקווריום
 חצו את הכביש לכיוון הגשר ועלו עליו. בסוף הגשר יש מעיין מרכז מסחרי. בצד החיצוני של המרכז ישנן כמה אופציות שונות של טאפס ברים ואפילו בר בריאות אחד. זה הזמן לשבת לאכול ולנוח.
בכדי להגיע לאקווריום, פשוט עקבו אחרי השילוט. האקווריום נמצא צפונית למסעדות.
קחו את הזמן באקווריום. לפחות שעתיים אם לא שלוש.

פארק סטיודלה וגן החיות
אם נישאר לכם עוד כח, צאו מהקווריום ופנו ימינה לכיוון הרחוב Carrer de l’Ictíneo,  זהו הכיוון של המדשאות, תוכלו לראות שם מונומנט של צוללת עתיקה ומאוד יפה. המשיכו עם הרחוב כ-500 מ’. כשתגיעו לצומת גדול, המשיכו ישר (למרות שבפועל הכביש מתעקל שמאלה) אל רחוב בשם Pas de Sota Muralla‏.
אחרי כ-50 מ’, פנו ימינה אל רחוב Passeig Isabel II‏ המשיכו ישר כ-600 מ’ (שם הרחוב ישתנה ל-Av. Marquès de l’Argentera‏) ופארק סטיודלה יופיע לשמאלכם.
בתוך הפארק ניתן למצוא את גן החיות, קחו בחשבון שהוא נסגר בשעה 21:00 במהלך ימות השבוע ובסופ”ש ב-21:30. ביולי ואוגוסט גן החיות פתוח עד 23:00!

שתהיה רכיבה מהנה וטיול פורה.

בכדי לקבל עוד פרטים על דרכים מיוחדות בהן ניתן לראות את ברצלונה ומקומות חבויים שרק מקומיים מכירים,
צרו קשר או מלאו טופס הזמנת מסלול.

יעל חפץ – יועצת טיולים לספרד

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *