טיולים

מנהגים בספרד

white-vilages

אומרים שברומא התנהג כרומאי – נכון? נכון. אז בספרד יהיה נכון, לכל הפחות, להכיר חלק ממנהגי המקום.

כשאתם מתיישבים במסעדה (מקומית) לארוחת צהריים, אל תתפלאו אם היא ריקה. הספרדים מתחילים את היום שלהם מאוחר יחסית אלינו ולכן הם לא יאכלו צהריים לפני 14:00-14:30.

כשהמלצר ייגש אליכם, הוא קודם כל ייקח מכם הזמנה של שתייה, כלומר, מה שתרצו לשתות. בחלק גדול מהמקומות אפילו לא תקבלו עדיין תפריטים. אז איך אתם אמורים לדעת מה יש להם להציע? פשוט נסו. על פי רב לכל מסעדה יהיו מים, מים מוגזים, שתיה מוגזת ומיצים. אל תנסו להזמין אוכל בשלב הזה, זה פשוט לא עובד ככה. גם אם אתם ממש רעבים…רב המסעדות יגישו לכם מעט לחם וחמאה עם המשקאות שתבקשו.

כמה מילים ומשפטים שיקלו עליכם את ההזמנה:
כשהמלצר ייגש אליכם הוא ישאל: Qué quere beber (קה קיארה בבר?), כלומר: מה תרצו לשתות?
מים – אגוה – agua
מיץ – סומו (עם שורוק ואח”כ חולם) או זומו, עם אותו ניקוד
תפוח – מנסנה -manzana
אפרסק – מלקוטון – melocotón  משום מה, זהו מיץ מאוד נפוץ בספרד
תפוז – נרנחה – naranja

כשייסתיים שלב השתייה, המצלר יישאל אתכם מה תרצו לאכול: Qué quere comer  (קה קיארה קומר?)
בשלב הזה, אם המלצר הלבבי לא בקיא ברזי השפה האנגלית (ורב המלצרים אינם בקיאים, בייחוד לא אלו מדרום ספרד), אני ממליצה בשלב הזה, פשוט להצביע על המנה הרצויה. איך תדעו מה אתם רוצים..? זה כבר יותר פשוט, לרב המסעדות יש תפריט באנגלית ואז כל שעליכם לבקש הוא Menú en Inglés, por favor אם אתם רוצים להיות לבביים בחזרה. אך אם שכחתם איך מבקשים (או שכחתם את השיחון שאני נותנת מתנה לכל מי שרוכש ייעוץ), יספיק אם תאמרו Menu English. אני בטוחה שיבינו אתכם :).

השלב האחרון והאהוב ביותר בארוחה הוא כמובן הקינוח, postre, אם הקינוחים לא היו כלולים בתפריט, אפשר לבקש תפריט קינוחים   Menú de postre למרות שעל פי רב, תקבלו לפני שתבקשו. הקינוחים בספרד משתנים בהתאם לאיזור, כך שקשה לתת פה המלצה כללית, דבר אחד קחו בחשבון; אתם בספרד – לא איטליה ולכם הקפה..איך אומר…? לא איטלקי. גם לא ישראלי. קפה בוץ הכי משובח בארץ, יהיה טוב בעשרות מונים מהקפה הספרדי. הספרדים יודעים לעשות מעדנים קולינריים רבים, אך אני חוששת, שהקפה הוא בהחלט לא אחד מהם. ראשית, הם משתמשים בחלב עמיד, שנית, הם שורפים את הקפה יותר מידי. אז אם אתם מאניני הקפה, חיסכו מעצמם את הקפה בסוף הארוחה ופשוט בקשו תה. כמעט כל המסעדות מחזיקות תה נענע – poleo menta ולחלקן אף יש נענע טריה (בשביל המוחיטו…).
אתם לא תקשיבו לי, אני יודעת. ותזמינו קפה.
אני מאמינה שתזמינו קפה פעם אחת. רק בכדי להבין על מה אני מדברת.
לא תעשו את זה שוב.

שיהיה בתיאבון וחופשה נעימה!

להזמנת מסלול לחץ כאן