כללי

פסטיבלים בדרום ספרד

פסטיבל בדרום ספרד

ספרד טומנת בחובה איזורים רבים ושונים. חלקם מתויירים יותר חלקם מתויירים פחות , אך עבורי, לדרום ספרד תמיד היה קסם, שלא מצאתי באף אחד מחלקיה הרבים של ספרד ואחת הסיבות לכך היא לא אחרת מהפסטיבלים בדרום ספרד.

אחד הפסטיבלים, מתרחש כל שנה, במשך שבוע שלם והוא לא אחר מאותו יריד ססגוני המכונה בפי המקומיים פרייה (Feria). הפרייה היא יריד נודד, העובר בין ערי דרום ספרד השונות. ביריד ניתן למצוא עשרות מתקנים שונים לילדים, דוכנים שמוכרים אוכל מקומי (צ’ורוס ובוניאלוס) וגם את כל אותם הדוכנים שאנחנו מכירים מיום העצמאות שלנו, אותם דוכנים שמוכרים ‘צמר גפן מתוק’ ותפוחים מסוכרים על מקל, אם כי בתחום הזה, המקומיים לקחו אותנו בסיבוב. ציפוי התפוחים הפך כאן ממש ליצירת אומנות. אני באופן אישי נהנת להסתכל על התפוחים, אבל הם כל כך יפים, שממש חבל לאכול…

תפוחים בפסטיבל בדרום ספרד

 

האנדלוסיים רואים בירידים האלו סיבה לחזור למקורות. האמת..זה לא האנדלוסיים כמו האנדלוסייות . אחד הדברים הבולטים והיפים בירידים האלו, הם כל אותן נשים וילדות, המתלבשות בשמלות פלמנקו מרהיבות. התלבושות לא מסתכמות בשמלות בלבד, זהו מראה שלם הכולל אביזרים שונים כמו עגילים, שרשראות וסיכות שיער מיוחדות. ממש חגיגה לעיניים. בייחוד הקטנטנות שבחבורה.

פסטיבל בדרום ספרד

בכדי להוסיף לחגיגת הצבעים, ניתן גם למצוא רוכלים רבים שמציעים סחורה מאפריקה (שנמצאת למעשה מעבר לפינה), נשים המציעות שזירה של תוספי שיער וקליעת צמות והרבה הרבה צעצועים. מסין ?

פסטיבל בדרום ספרד

המדהים בכל הסיפור הוא, שלירידים האלו יש איזורים ייעודיים. אותם איזורים עומדים ערומים, נטושים ושוממים 51 שבועות בשנה ואז, בשבוע אחד, פתאום מתחילים לראות ניצני חיים בחלקת כורכר שוממת, מגיעם קארוונים, משאיות עצומות עם מיתקנים, נחסמים כבישים וכמעט בן לילה, חלקה שוממת שלא היה בה כלום – אבל ממש כלום – הופכת לעיר שעשועים הומת אדם ושוקקת חיים.

בל לנו לשכוח את כל המסעדות והבארים, שפותחים ביריד אוהלים עצומים ומציעים בהם טאפסים, הרבה אלכוהול ורחבות ריקודים הנמשכים עד לשעות המאוד קטנות של הלילה.

ואז..אחרי שבוע, רועמים הזיקוקים וחותמים את שבוע שכרון החושים (פשוטו כמשמעו..) וכמו בהנף שרביט קסמים, אותה עיר שוקקת, נעלמת. עד לשנה הבאה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *